Genetyczny portret sprawcy oraz ofiary przestępstwa – opracowanie systemu do określania wyglądu człowieka i pochodzenia biogeograficznego poprzez analizę DNA z wykorzystaniem sekwencjonowania następnej generacji (NGS).

Symbol
1WY
Rok początku realizacji
Akronim
Tytuł projektu
Instytucja finansująca
prof. dr hab. Rafał Płoski
Numer umowy o dofinansowanie
DOB-BIO7/17/01/2015
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
1 474 202,00
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
6 952 827,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
Cel projektu

Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. Liderem projektu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. W skład konsorcjum wchodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, RX FFW sp. celowa z siedzibą w Poznaniu. Celem projektu jest opracowanie nowatorskiego systemu predykcyjnego do analizy śladów biologicznych i szczątków ludzkich, który będzie się składał z testu genetycznego umożliwiającego analizę wyselekcjonowanych markerów genetycznych oraz modeli matematycznych. Ich zastosowanie pozwoli na pozyskanie informacji o wyglądzie i pochodzeniu biogeograficznym człowieka. W projekcie wykorzystane zostanie sekwencjonowanie DNA następnej generacji (NGS) jako podstawowa technologia badawcza, co jest zgodne z najnowszymi trendami we współczesnej genetyce sądowej. Końcowym produktem będzie kompletna procedura badawcza oraz zwalidowane oprogramowanie przyjazne dla operatora, służące do obróbki i interpretacji uzyskanych danych.