Nowe rodzaje uzależnień behawioralnych związanych z używaniem nowoczesnych technologii. Adaptacja i ocena przydatności skali problemowego używania telefonu komórkowego MPPUS-10 {Mobile Phone Problem Use Scale-10) w warunkach polskich.

Symbol
1WJ
Rok początku realizacji
2017
Tytuł projektu
Nowe rodzaje uzależnień behawioralnych związanych z używaniem nowoczesnych technologii. Adaptacja i ocena przydatności skali problemowego używania telefonu komórkowego MPPUS-10 {Mobile Phone Problem Use Scale-10) w warunkach polskich.
Kierownik
prof. dr hab. Marcin Wojnar
Numer umowy o dofinansowanie
194/HM/2017
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
30 291,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
30 291,00
Cel projektu

Głównym celem niniejszego projektu jest adaptacja do polskich warunków narzędzia służącego identyfikacji osób zagrożonych problemowym używaniem telefonu komórkowego MPPUS-10. Realizacja tej części projektu obejmowała będzie proces tłumaczenia oraz adaptacji kulturowej przedmiotowej skali. Właściwe badanie poprzedzone zostanie pilotażem z udziałem 40-osobowej grapy studentów. Zebrane w ramach pilotażu informacje uwzględnione zostaną w procesie adaptacji skali. Po uzgodnieniu ostatecznej wersji kwestionariusza i jej zaakceptowaniu przez autora wersji źródłowej MPPUS-10, przeprowadzone zostanie badanie na 600 osobowej populacji studentów kierunku Lekarskiego i Lekarsko-dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz 100 osobowej populacji osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych objętych programami NFZ, UMSW i KBPN realizowanymi w placówkach PTZN. Uczestnikom badania rozdana zostanie ankieta zawierająca zbiór wybranych narzędzi badawczych, których użycie zagwarantuje realizację założeń projektu. W ankiecie znajdą się również pytania metryczkowe oraz dotyczące wzorców używania telefonu i internetu. Kryteria włączenia do badania: wiek 19-34 lata, wyrażenie dobrowolnej i świadomej zgody na udział w badaniu. W odniesieniu do grupy osób uzależnionych dodatkowym kryterium będzie udział w programach terapeutycznych realizowanych przez PTZN. Kryterium wyłączającym z badania będzie brak możliwości samodzielnego wypełnienia w całości ankiety. Celem badania, oprócz adaptacji MPPUS-10, jest oszacowanie skali zjawiska dysfunkcyjnego używania Internetu i telefonu komórkowego oraz monitorowanie ich rozpowszechnienia, identyfikacja czynników predysponujących oraz chroniących przed uzależnieniem od nowoczesnych technologii, ocBna impulsywnośd jako czynnika ryzyka problemowego używania internetu i telefonów komórkowych oraz ocena współwystępowania dysfunkcyjnego używania nowoczesnych technologii z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych. W wyniku realizacji projektu przewiduje się zwiększenie społecznej świadomości w zakresie problemu nadużywania nowoczesnych technologii oraz dostarczenie danych, które mogą okazać się istotne w planowaniu działań profilaktycznych i dydaktycznych. Zaadaptowana skala MPPUS-fO, po stwierdzeniu jej użyteczności do oceny czynników związanych z problemowym korzystaniem z telefonu komórkowego, będzie mogła być także wykorzystywana w dalszych badaniach nad uzależnieniem od nowoczesnych technologii.
OCZEKIWANE REZULTATY:
Biorąc pod uwagę podobieństwa fenomenologiczne uzależnień behawioralnych i uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzasadnione wydaje się również przeprowadzenie oceny współistnienia tych dwóch zjawisk, jak również zweryfikowanie tezy, że obydwa zjawiska mogą mieć te same czynniki ryzyka. Dlatego też przedmiotowy projekt zakłada analizę cech osobowości (ze szczególnym uwzględnieniem impulsywności ), a także ocenę społeczno-demograficzną z naciskiem na analizę czynników, które były wiązane z uzależnieniem od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.