Opracowanie innowacyjnych produktów owocowych o wysokim potencjale prozdrowotnym, przeznaczonych szczególnie dla osób o specyficznych potrzebach żywieniowych.

Symbol
FW28
Rok początku realizacji
2015
Tytuł projektu
Opracowanie innowacyjnych produktów owocowych o wysokim potencjale prozdrowotnym, przeznaczonych szczególnie dla osób o specyficznych potrzebach żywieniowych.
Konkurs/program
PROGRAM BADAŃ STOSOWANYCH
Instytucja finansująca
Kierownik
prof. dr hab. Iwona Wawer
Numer umowy o dofinansowanie
PBS3/B8/24/2015
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
0,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
0,00
Cel projektu

CEL PROJEKTU: Celem projektu jest opracowanie receptur i technologii innowacyjnych produktów napojów, żelków i skoncentrowanych deserów, o wysokiej zawartości owoców, obniżonej zawartości energetycznej słodzonych glikozydami stewiolowymi. Produkty te będą stanowić wartościowy składnik diety ogółu populacji dostarczając cennych bio-komponentów zawartych w owocach tj. witamin, przeciwutleniaczy i soli mineralnych. Każda z grup produktów będzie jednocześnie przeznaczona dla zdefiniowanej grupy o specyficznych potrzebach żywieniowych: osób z nadwagą i diabetyków , dzieci oraz ludzi starszych. Do produkcji wykorzystane będą owoce o uznanych właściwościach prozdrowotnych; różna pomarszczona, rokitnik, aronia, żórawina i acerola. Receptury i technologię wytwarzania skoncentrowane będą na otrzymanie produktów o możliwie najwyższej zawartości składników bioaktywnych, wysokiej pojemności antyoksydacyjnej i atrakcyjnych sensorycznie.

OCZEKIWANE REZULTATY: Rezultatem projektu będzie opracowanie receptur, technologii oraz uruchomienie produkcji w skali przemysłowej trzech linii produktów o obniżonej wartości energetycznej słodzonych preparatami ze stewii, bogatych w prozdrowotne składniki żywieniowe. Produkty te mają ogromną szansę na komercjalizację i wdrożenie do praktyki przemysłowej przez polskich producentów przetworów owocowych i warzywnych. Wdrożenie tych produktów jest możliwe praktycznie w każdej, przeciętnie wyposażonej przetwórni

Projekt jest realizowany w konsorcjum w skład, którego wchodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny, Premium Rosa Sp. z o.o oraz Lider- Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego.