Nieinwazyjny monitoring we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków (AF).

Symbol
1WR
Rok początku realizacji
Tytuł projektu
Nieinwazyjny monitoring we wczesnym wykrywaniu migotania przedsionków (AF).
Konkurs/program
STRATEGMED
Instytucja finansująca
prof. dr hab. Grzegorz Opolski
Numer umowy o dofinansowanie
STRATEGMED2/269343/18/NCBR/2016
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
Cel projektu

CEL PROJEKTU: Projekt NOMED-AF jest realizowany w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED II konkurs. Celem projektu jest opracowanie sytemu pozwalającego wykryć we wczesnej fazie nieme migotanie przedsionków (Atrial Fibrilation, AF) w grupie pacjentów 65+. Projekt dostarczy dane na temat częstości występowanie zaburzenia, które staną się podstawą do opracowania nowych metod leczenia.

Nieme migotanie przedsionków jest jednym z najczęstszych rodzajów zaburzeń rytmu serca, które aż 5-krotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Badania wskazują, iż istnieje silna zależność między częstotliwością występowania AF a wiekiem: najbardziej narażone są na nie osoby starsze.

OCZEKIWANE REZULTATY: Pierwsza faza projektu poświęcona będzie opracowaniu urządzenia diagnostycznego zdolnego do wykrywania niemego AF. W drugiej fazie zaproponowane rozwiązanie technicznie zostanie zwalidowane w celu ustalenia czułości i swoistości wykrywania AF w populacji pacjentów z implantowanym ICD. Badanie epidemiologiczne, którego cele jest ustalenie częstości występowania niemego AF w populacji wysokiego ryzyka będzie ostatnią fazą projektu.
Projekt umożliwi: 1) Opracowanie systemu pozwalającego na wykrycie niemego AF, 2) Uzyskanie
danych na temat częstości występowania niemego AF i czynnikach ryzyka tej arytmii w populacji 65+.

Projekt jest realizowany w konsorcjum w skład, którego wchodzi Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM, Gdański Uniwersytet Medyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny Klinika Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Oddział Kliniczny Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, oraz Lider- Kardio-Med. Silesia Sp. z o.o.