CureGN: Glomerulonephropathy Network.

Symbol
1W21
Rok początku realizacji
2017
Tytuł projektu
CureGN: Glomerulonephropathy Network.
Kierownik
dr hab. n. med. Krzysztof Mucha
Numer umowy o dofinansowanie
MUW-S01A00(GG011020-03)(13-0976)_X_G12065
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
0,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
0,00
Cel projektu

CureGN jest badaniem prospektywnym, wieloośrodkowym, finansowanym w ramach grantu NIH (National Institute of Health). Projekt jest dedykowany tylko do ośrodków amerykańskich. Jednak biorąc pod uwagę problem z rekrutacją zakładanych na wstępie co najmniej 2400 pacjentów z 4 rodzajami pierwotnych kłębuszkowych zapaleń nerek oraz na podstawie rekomendacji Columbia University, z którym nasza Klinika współpracuje od 2011 roku, NIH wyraził zgodę na dołączenie naszego ośrodka do tego projektu.
UZASADNIENIE
Ocenia się, że około 10% populacji na świecie ma różnego stopnia niewydolność nerek określaną na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy i/lub GFR. Wiadomo, że w tzw. krajach rozwiniętych wśród wszystkich typów glomerulopatii, nefropatia IgA (IgAN) jest najczęstszą, natomiast wśród przyczyn zespołu nerczycowego dominują: nefropatia błoniasta (MN), choroba zmian minimalnych (MCD) oraz ogniskowe segmentalne szkliwienia kłębuszków nerkowych (FSGS). Wielu pacjentów może nie mieć objawów we wczesnym okresie rozwoju wymienionych chorób, a przyczyna ich powstawania de facto nie jest znana. W konsekwencji, brak jest czułych i specyficznych metod diagnostycznych jak również nie znamy czynników prognostycznych na podstawie których moglibyśmy precyzyjnie określić np. prawdopodobieństwo postępu i rozwoju przewlekłej/schyłkowej niewydolności nerek.
CEL i OCZEKIWANE REZULTATY PROJEKTU:
Celem jest zgromadzenie i analiza danych klinicznych oraz uzyskanych w trakcie projektu wyników badań naukowych, dotyczących czterech pierwotnych kłębuszkowych zapaleń nerek tj.: nefropatii IgA, ogniskowego segmentalnego szkliwienia kłębuszków nerkowych, nefropatii błoniastej i choroby zmian minimalnych.
Integracja przebiegów klinicznych z wynikami badań podstawowych na tak dużej, wieloetnicznej grupie pacjentów, ma służyć znalezieniu czułych i specyficznych markerów (np. genetycznych, proteomicznych), które pozwolą na opisanie przyczyn rozwoju i dalszego przebiegu tych chorób.
https://curegn.org/