Badania wpływu urolityn- biodostępnych metabolitów flory jelitowej człowieka na molekularne procesy związane z wygaszaniem stanu zapalnego.

Symbol
FW25
Rok początku realizacji
2016
Tytuł projektu
Badania wpływu urolityn- biodostępnych metabolitów flory jelitowej człowieka na molekularne procesy związane z wygaszaniem stanu zapalnego.
Kierownik
dr Jakub Patryk Piwowarski
Numer umowy o dofinansowanie
0622/IP1/2016/74
Przyznane środki ogółem TYLKO WUM
300 000,00
Przyznane środki ogółem NA WSZYSTKICH
300 000,00
Cel projektu

Flora jelitowa człowieka ma kluczowe znaczenie dla zdrowia głównie poprzez wpływ na układ immunologiczny oraz metabolizm substancji odżywczych i ksenobiotyków. Jedną z grup związków podlegających istotnym zmianom strukturalnym pod jej wpływem są elagotanoidy, będące wielkocząsteczkowymi polifenolami występującymi w orzechach włoskich, soku z granatu, malinach, truskawkach, czy dojrzewającym w beczkach winie. Pozytywne efekty spożywania tych produktów na układ krążenia oraz nieswoiste stany zapalne jelita grubego są szczególnie podkreślane, a ze względu na wykazany w ostatnich latach metabolizm elagotanoidów przez florę jęlitową, postuluje się, że za obserwowane działanie odpowiedzialne mogą być powstające w jelicie biodostępne urolityny.
Ponieważ istotną rolę w patofizjologii powyższych chorób odgrywają zaburzenia w funkcjonowaniu mechanizmów związanych z aktywnym wygaszaniem stanu zapalnego, celem projektu będzie zbadanie wpływu urolityn na molekularne procesy leżące u podstaw tego zjawiska.
Zostaną przeprowadzone porównawcze badania in vitro wpływu urolityn i ich metabolitów II fazy: glukuronidów oraz siarczanów (pozyskanych z moczu ochotników spożywających bogate w elagotanoidy produkty) na apoptozę neutrofili, fagocytozę neutrofili przez makrofagi (eferocytozę) oraz wydzielanie czynników przeciwzapalnych przez makrofagi. Dodatkowo zostanie zbadana hydroliza glukuronidów urolityn pod wpływem glukuronidazy uwalnianej przez stymulowane neutrofde i makrofagi.
Wykazanie wpływu urolityn na aktywne wygaszanie stanu zapalnego przyczyni się do potwierdzenia skuteczności terapeutycznej bogatych w elagotanoidy produktów w schorzeniach związanych z przewlekłym stanem zapalnym oraz pozwoli wskazać molekularne mechanizmy działania odpowiedzialny za te efekty.