Sieć Badawcza Łukasiewicz PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jako Podmiot Zarządzający Programem Wirtualny Instytut Badawczy ogłosiła otwarty III konkurs ofert na wyłonienie Zespołów Badawczych prowadzących działalność naukową w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB) w obszarze biotechnologia medyczna.

WIB stanowi formę organizacji pracy wyselekcjonowanych, konkurencyjnych na poziomie międzynarodowym, Zespołów Badawczych, prowadzących działalność naukową o wysokim potencjale zastosowań społeczno-gospodarczych, pod kierunkiem Lidera o uznanym dorobku naukowym, której celem jest Komercjalizacja jej wyników.

Obszarem działalności naukowej, która będzie finansowana ze środków Funduszu Polskiej Nauki w ramach przedmiotowego Konkursu jest biotechnologia medyczna, rozumiana jako dział nauki i przemysłu wykorzystujący żywe komórki i materiały pochodzenia komórkowego do przeprowadzania badań naukowych i wytwarzania produktów farmaceutycznych i diagnostycznych, w celu zapobiegania i leczenia chorób człowieka.

Członkowie Zespołu Badawczego mogą prowadzić działalność naukową w jednym lub w różnych podmiotach. W przypadku, gdy Członkowie Zespołu Badawczego prowadzą działalność naukową w ramach różnych podmiotów, załącznikiem do Wniosku o finansowanie jest Umowa Konsorcjum zawarta między tymi podmiotami.

1. Tematyka konkursu.

Przykładowa tematyka badawcza w ramach obszaru biotechnologia medyczna obejmuje opracowanie nowych terapii w oparciu o:

• terapeutyczne wykorzystanie biologii RNA,

• technologie celowanej degradacji białek,

• nowe generacje terapii komórkowych,

• celowaną modyfikację genomu, w tym terapie genowe,

• nowe generacje leków biofarmaceutycznych/biologicznych,

lub inne istotne terapeutycznie i społecznie tematy z obszaru biotechnologii medycznej

1. PWI

Wszelkie prawa do całości wyników prac Zespołu Badawczego, zostaną przeniesione na Skarb Państwa - Ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, na zasadach określonych w Regulaminie zarządzania i komercjalizacji Własności Intelektualnej oraz Umowie o finansowanie. https://wib.port.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/Regulamin-Zarzadzania-i-Komercjalizacji-Wlasnosci-Intelektualnej.pdf

1. Komercjalizacja:

Celem Zespołu Badawczego jest opracowanie nowej technologii lub grupy technologii, zgodnie z odpowiednimi procedurami i standardami niezbędnymi do jej Komercjalizacji i wdrożenia, w ciągu maksymalnie 5 lat od rozpoczęcia projektu. Za Komercjalizację będzie odpowiedzialna Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT. Koszty Komercjalizacji będą finansowane z Funduszu Polskiej Nauki.

1. Liczba wniosków składanych na WUM:
  • Brak limitu składanych wniosków - Wnioskodawca może złożyć w Konkursie więcej niż jeden wniosek z zastrzeżeniem, że każdy z tych Wniosków będzie dotyczył finansowania Zespołów Badawczych o różnych składach osobowych.
  • Warunkiem jest, aby jedna osoba występowała tylko w jednym Zespole Badawczym.
  • Lider Zespołu Badawczego musi być zatrudniony w ramach stosunku pracy lub zaangażowany w ramach stosunku cywilnoprawnego na WUM.
  • Liderem Zespołu Badawczego może być tylko jedna osoba fizyczna, posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora w którejkolwiek z dyscyplin naukowych w dziedzinie:
  1. nauk medycznych i nauk o zdrowiu, lub
  2. nauk inżynieryjno-technicznych, lub
  3. nauk ścisłych i przyrodniczych.

1. Finansowanie
  • Alokacja na konkurs wynosi 380 839 550,00 PLN.

1. Wnioski przygotowywane są w 2 wersjach językowych (polskiej i angielskiej) oraz składane w formie papierowej i elektronicznej.

PROCEDURA PRZYGOTOWANIA WNIOSKÓW NA WUM:

Zgodnie z decyzją Władz Uczelni do wszystkich wniosków składanych zarówno jako Lider jak i Konsorcjant w projekcie wymagane jest przedłożenie zgody Kierownika Kliniki/Jednostki, a w przypadku wniosków, w których zakresie jest przewidziane prowadzenie projektu na bazie szpitalnej WUM, dodatkowo wymagane jest przedłożenie zgody Dyrekcji Szpitala. W przypadku braku wymaganych zgód, decyzja o składaniu wniosku zostanie podjęta przez Prorektora ds. Nauki i Transferu Technologii.

Harmonogram składania wniosków w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym:

Do 28.08.2023 r. - przesłanie informacji o planie przygotowania wniosku wraz z podaniem składu Zespołu Badawczego na adres Działu Wsparcia Projektów (AWN) awn@wum.edu.pl

W przypadku składania wniosku w konsorcjum podanie składu konsorcjum.

Do 17.09.2023 r. – przesłanie wypełnionej wersji roboczej wniosku wraz z załącznikami do weryfikacji pracowników Działu AWN na adres awn@wum.edu.pl

w przypadku wniosków, w których WUM jest Konsorcjantem przesłanie części dotyczących WUM

Do 11.09.2023 r. – przekazanie projektu umowy konsorcjum dla wniosków, w których WUM pełni rolę Konsorcjanta

Do 11.09.2023 r. – przesłanie zgód Kierownika Jednostki oraz Dyrekcji Szpitala (jeśli dotyczy) na adres awn@wum.edu.pl

Do 05.10.2023 r. – przesłanie ostatecznej wersji wniosku DO PODPISU wraz z załącznikami oraz podpisaną Umową konsorcjum na adres awn@wum.edu.pl

Do 09.10.2023 r. – dostarczenie oryginałów podpisanych oświadczeń (Członków Zespołu, Instytucji wchodzących w skład konsorcjum) oraz innych wymaganych dokumentów do wniosku.

Do 13.10.2023 r. złożenie wniosków, w których WUM jest Liderem przez Dział Wsparcia Projektów WUM.

Dokumentacja konkursu:

Więcej informacji oraz dokumenty do pobrania wraz z wzorem wniosku o finansowanie wraz z załącznikami i instrukcją jego wypełniania znajdą Państwo na stronie konkursu: https://wib.port.org.pl/konkursy/ogloszenia-o-konkursach/

Naukowe