JPND - EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research

Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research) ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące mechanizmów oraz podłoża biologicznego leżących u podstaw terapii niefarmakologicznych, mających na celu dostosowanie holistycznego spersonalizowanego podejścia do leczenia chorób neurodegeneracyjnych. Temat konkursu JPND Call 2022 brzmi:

Understanding the mechanisms of non-pharmacological interventions

O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. Konsorcja nie mogą być jednak złożone z więcej niż siedmiu zespołów badawczych. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.

Kraje uczestniczące w konkursie: Australia, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, Węgry, Włochy.

Proces wnioskowania o udzielenie finansowania:

Etap pierwszy:

Nabór wniosków wspólnych wstępnych (pre-proposals) odbywa się wyłącznie poprzez elektroniczny system składania wniosków sieci JPND. Na tym etapie polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów.

Etap drugi:

• poziom krajowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wniosków wspólnych pełnych na poziomie międzynarodowym.

Harmonogram konkursu:

• Termin składania wniosków wspólnych wstępnych (pre-proposal): 1 marca 2022 r., 12:00 CET
  • Zaproszenie do składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals): maj 2022 r.
  • Termin składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals): 28 czerwca 2022 r.12:00 CET
  • Termin składania wniosków krajowych w systemie ZSUN/OSF: 5 lipca 2022 r.
  • Wyniki konkursu: październik 2022 r.

UWAGA: Informację o planach/chęci przygotowania wniosku należy przesłać do 01.02.2022 r. na adres Działu Wsparcia Projektów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego awn@wum.edu.pl

Zgodnie z decyzją Władz Uczelni do wszystkich wniosków wymagane jest:

• Uzyskanie pisemnej zgody (np. e-mail) Kierownika Kliniki/Jednostki na prowadzenie projektu w Klinice przez Inicjatora projektu,
  • Uzyskanie pisemnej zgody (np. e-mail) Dyrekcji Szpitala na prowadzenie projektu:

a) w przypadku wniosków, w których zakresie jest przewidziane prowadzenie projektu na bazie szpitalnej WUM,

b) w przypadku wniosków, w których planowane jest udostępnianie danych medycznych przez Szpital.

W konkursie JPND Call 2022 można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

Całkowita wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w konkursie wynosi 500 tys. euro.

Kurs EUR, po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym:
1 EUR = 4,5987 PLN.

Prosimy o zapoznanie się z:

Dokumentacja konkursowa

Sieć JPND:

Dokumentacja konkursowa obowiązująca wszystkich wnioskodawców dostępna jest na stronie sieci JPND.

Narodowe Centrum Nauki:

1. Warunki oraz regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO
  2. Tabela budżetowa polskiego zespołu badawczego
  3. Wzór wniosku krajowego (zostanie opublikowany w późniejszym terminie)
  4. Procedura składania wniosków krajowych w systemie ZSUN/OSF
  5. Regulamin przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków NCN
  6. Porozumienie o utworzeniu grupy podmiotów na rzecz realizacji projektu badawczego
  7. Zasady występowania pomocy publicznej.
  8. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym
  9. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
  10. Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji
  11. Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania

Dokumenty dotyczące oceny wniosków:

1. Zasady doręczania decyzji dyrektora NCN
  2. Instrukcja dotycząca składania odwołań od decyzji dyrektora NCN

Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem realizacji projektu NCN:

1. Wzór umowy (Wzór obowiązujący laureatów poprzedniego konkursu typu Era-Net ogłoszonego przez NCN – wersja poglądowa, która może ulec zmianom na etapie podpisywania umowy z NCN)
  2. Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli w siedzibie jednostki
  3. Wytyczne dla podmiotów audytujących wykonanie projektów badawczych finansowanych przez NCN
  4. Zasady oceny monografii w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki

Etap pierwszy: w elektronicznym systemie składania wniosków sieci JPND. https://ptoutline.eu/app/jpnd2022
Etap drugi: w elektronicznym systemie składania wniosków sieci JPND. https://ptoutline.eu/app/jpnd2022 oraz w systemie ZSUN/OSF.
Naukowe