Poprawa stanu zdrowia i związanej ze zdrowiem jakości życia osób starszych poprzez wspieranie profilaktyki osteoporozy u osób w wieku 50+

Minister Zdrowia ogłosił konkurs ofert na wybór Realizatora zadania z zakresu zdrowia publicznego, pn.:

Poprawa stanu zdrowia i związanej ze zdrowiem jakości życia osób starszych poprzez wspieranie profilaktyki osteoporozy u osób w wieku 50+

W związku z ograniczoną liczbą ofert, jakie może złożyć uczelnia (1 oferta), bardzo proszę o przygotowanie wstępnych propozycji na wzorze Inicjatywy Projektowej i przesłanie w wersji elektronicznej w terminie do 28 marca 2022 r. do godz.16.00: awn@wum.edu.pl.

Przedmiotem konkursu jest wybór jednego Realizatora zadania polegającego na opracowaniu, organizacji, realizacji i ewaluacji szkolenia dla minimum 4 000 osób w wieku 50 lat i więcej z zakresu profilaktyki i wsparcia leczenia osteoporozy ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej aktywności fizycznej.

W ramach realizacji zadania oczekuje się od Realizatora:

w 2022 r. – co najmniej: opracowania programu szkolenia i materiałów szkoleniowych dla uczestników oraz ich przedłożenia do akceptacji Ministra Zdrowia, a także rozpoczęcia realizacji pilotażu szkolenia.

w 2023 r. – co najmniej ukończenia realizacji pilotażu szkolenia, przeprowadzenia ewaluacji końcowej zadania oraz opracowania raportu ewaluacyjnego zrealizowanego pilotażu i zrewidowanego programu edukacyjnego wraz ze zaktualizowanymi materiałami edukacyjnymi mających posłużyć dalszemu upowszechnieniu rezultatów zadania

Budżet zadania na realizację zadania w latach 2022–2023 planuje się przeznaczyć środki publiczne w maksymalnej wysokości 2 150 000,00 zł, w tym:

w 2022 r. – 1 050 000,00zł

w 2023 r. – 1 100 000,00zł.

Warunki progowe dotyczące Oferenta/Realizatora:

a. Oferentem/Realizatorem zadania mogą być podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami określonymi w art. 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1956 z późn. zm.), w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn. zm.).

b. Oferent potwierdza, że zadanie będzie finansowane w całości ze środków Ministra Zdrowia, bez udziału innych współfinansujących (z ewentualnym wkładem własnym Oferenta).

c. Oferent posiada doświadczenie związane z realizacją projektów edukacyjnych z zakresu profilaktyki, promocji lub ochrony zdrowia dla łącznie co najmniej 2 000 osób w okresie ostatnich 5 lat przed dniem złożenia oferty.

d. Wymagane jest przedstawienie, w postaci załącznika do oferty, co najmniej jednego dokumentu potwierdzającego należyte wykonanie projektu prozdrowotnego zrealizowanego przez Oferenta kierowanego do minimum 1 000 osób (np. w postaci referencji) w okresie ostatnich 5 lat przed dniem złożenia oferty.

Objęcie działaniami edukacyjnymi większej liczby osób w ramach należycie zrealizowanych projektów prozdrowotnych z zakresu profilaktyki, promocji lub ochrony zdrowia będzie dodatkowo premiowane.

Wyżej punktowane będą podmioty, które w ciągu ostatnich 5 lat przeprowadziły tego typu projekty dla większej liczby odbiorców. We wniosku aplikacyjnym należy przedstawić informację na temat zrealizowanych projektów, tj. o ich zasięgu, liczbie osób objętych każdą interwencją oraz odnośniki do stron internetowych zrealizowanych projektów (o ile jest to możliwe).

Dodatkowo premiowane będzie również doświadczenie Oferenta w należytej realizacji prozdrowotnych projektów edukacyjnych:

a. Na rzecz osób starszych / starzejących się lub

b. Z zakresu profilaktyki / leczenia osteoporozy.

Wyżej punktowane będą podmioty, które w ciągu ostatnich 5 lat przeprowadziły tego typu projekty dla większej liczby odbiorców.

We wniosku aplikacyjnym należy przedstawić informacje o zrealizowanych projektach adresowanych do osób starszych / starzejących się lub dotyczących profilaktyki / leczenia osteoporozy, tj. o ich zasięgu, liczbie osób objętych każdą interwencją oraz odnośniki do stron internetowych zrealizowanych projektów (o ile jest to możliwe). Ocenie podlegać będzie także liczba przedstawionych dokumentów (np. w postaci referencji) potwierdzających należyte wykonanie zrealizowanych projektów. Wyżej punktowane będą podmioty, które przedstawią dokumenty dla większej liczby projektów.

Kadra projektu

Podmiot realizujący zadanie z zakresu zdrowia publicznego polegające na opracowaniu, organizacji, realizacji i ewaluacji szkolenia zobowiązuje się do zapewnienia zaplecza merytorycznego i technicznego niezbędnego do realizacji przedmiotowego zadania, w tym dysponowania zasobami kadrowymi odpowiednimi do realizacji zadania.

Zaangażowana w realizację zadania kadra powinna posiadać niezbędne doświadczenie do przygotowania treści merytorycznych (program szkolenia, materiały edukacyjne), prowadzenia działań szkoleniowych oraz realizacji innych zadań uwzględnionych w zadaniu.

Oferent powinien zapewnić odpowiednio wykwalifikowany i przeszkolony interdyscyplinarny zespół realizujący zadanie – w ramach własnych zasobów kadrowych lub nawiązać współpracę z osobami posiadającymi niezbędne kwalifikacje i wykształcenie w zakresie realizacji zadania.

a. Oferent zagwarantuje, że w kadrze opracowującej program szkolenia znajdą się łącznie co najmniej:

− 1 lekarz specjalista w dziedzinie reumatologii posiadający co najmniej 4-letnie doświadczenie dydaktyczne i co najmniej 4-letnie doświadczenie w dziedzinie reumatologii w zakresie pracy z osobami z osteoporozą.

− 1 fizjoterapeuta posiadający stopień naukowy doktora, co najmniej 4-letnie doświadczenie dydaktyczne i co najmniej 2-letnie doświadczenie w obszarze pracy fizjoterapeutycznej z osobami starszymi.

− 1 dietetyk posiadający stopień naukowy doktora, co najmniej 4-letnie doświadczenie dydaktyczne i co najmniej 2-letnie doświadczenie w obszarze pracy dietetycznej z osobami starszymi.

b. Oferent zagwarantuje, że w kadrze przeprowadzającej szkolenia znajdą się łącznie co najmniej:

− 1 fizjoterapeuta posiadający co najmniej 2-letnie doświadczenie dydaktyczne i co najmniej 2-letnie doświadczenie w obszarze pracy fizjoterapeutycznej z osobami starszymi.

− 1 dietetyk posiadający co najmniej 2-letnie doświadczenie dydaktyczne i co najmniej 2-letnie doświadczenie w obszarze pracy dietetycznej z osobami starszymi.

Wyżej punktowane będą podmioty deklarujące zaangażowanie do kadry określonej w lit. a i b specjalistów innych dziedzin niż wymagane, mających zastosowanie przy projektowaniu i realizacji działań edukacyjnych przewidzianych w ramach zadania (np. specjalista ds. ergonomii wnętrz, itp.). Wskazując specjalistów dodatkowych dziedzin Oferent uzasadni ich udział i rolę w osiągnięciu celów i rezultatów zadania.

c. Oferent zagwarantuje, że w kadrze przeprowadzającej ewaluację projektu po jego zakończeniu znajdą się co najmniej osoby posiadające kompetencje określone dla kadry zaangażowanej w opracowanie programu, o której mowa w lit. a, którzy uczestniczyli w ewaluacji co najmniej 3 projektów szkoleniowych w ciągu 5 lat przed dniem złożenia oferty

Oferty można składać do 5 kwietnia 2022 r. do końca dnia – wyłącznie za pośrednictwem Platformy Obsługi Projektów Inwestycyjnych (POPI) pod adresem https://e-inwestycje.mz.gov.pl/.

Link do informacji i dokumentacji konkursowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/poprawa-stanu-zdrowia-i-zwiazanej-ze-zdrowiem-jakosci-zycia-osob-starszych-poprzez-wspieranie-profilaktyki-osteoporozy-u-osob-w-wieku-51

Osoby zainteresowane przygotowaniem oferty prosimy o kontakt z Działem Wsparcia Projektów: awn@wum.edu.pl

Termin składania wniosków
Data wydarzenia