Program Marii Skłodowskiej-Curie „Staff Exchanges”

MSCA Staff Exchanges to program umożliwiający międzynarodową oraz międzysektorową wymianę pracowników instytucji, które tworzą konsorcjum, zaangażowanych w badania i działania innowacyjne w ramach tych instytucji.

Granty MSCA SE mają na celu zbudowanie lub rozwinięcie współpracy pomiędzy krajami członkowskimi UE i stowarzyszonymi z Horizon EuropeHorizon Europe, oraz krajami trzecimi (non-associated Third Countries), poprzez wymianę pracowników organizacji z sektora akademickiego i nieakademickiego (np. przedsiębiorstw).

Kto może złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie składane są przez  konsorcja, w skład których mogą wchodzić: uniwersytety,  instytucje badawcze, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inne organizacje pozaakademickie.

Konsorcjum musi spełniać następujące warunki:

- konsorcjum musi składać się z co najmniej trzech organizacji, pochodzących z trzech różnych krajów. Dwie z nich muszą pochodzić z kraju członkowskiego EU albo stowarzyszonego z Horizon Europe.

- w przypadku, gdy spełniony jest powyższy warunek, każdy dodatkowy partner może pochodzić z dowolnego kraju

- jeśli wszystkie organizacje pochodzą z tego samego sektora (akademickiego bądź nieakademickiego) przynajmniej jedna z nich musi pochodzić z niestowarzyszonego Kraju Trzeciego.

- Organizacje delegujące zespół do programu typują jego członków we własnym zakresie.

Wymagania w stosunku do członków zespołu

W projekcie mogą brać udział naukowcy i inni pracownicy na każdym etapie kariery, zatrudnieni co najmniej 1 miesiąc przed pierwszym oddelegowaniem. Po zakończeniu oddelegowania każdy pracownik powinien wrócić do organizacji wysyłającej.

Szczegółowe informacje dotyczące zespołu jak i programu znajdują się w przewodniku dla wnioskodawców.

Czas trwania projektu:

Do 48 miesięcy przy maksymalnym budżecie odpowiadającym 360 osobomiesiącom.

Korzyści z udziału w projekcie MSCA SE:

dla organizacji:

• atrakcyjne finansowanie 100% kosztów, obejmujące cele projektu:
    • oddelegowanie pracowników i przyjmowanie pracowników innych członków konsorcjum,
    • nawiązanie/rozwinięcie współpracy międzynarodowej z różnymi organizacjami (np. firmami, uczelniami, instytutami badawczymi),
    • wzmocnienie współpracy nauka-biznes,
    • wymiana wiedzy, realizacja wspólnego pomysłu badawczego, innowacji,
    • podnoszenie kompetencji i szkolenia dla kadry naukowej, zarządzającej, administracyjnej technicznej,
    • zwiększenie potencjału innowacyjnego i badawczego;

dla pracowników:

• profesjonalne kontakty międzynarodowe, współpraca w obrębie Unii Europejskiej i poza nią,
  • zdobywanie nowej wiedzy, wymiana wiedzy w obszarze badań i innowacji z pracownikami innych sektorów, w różnych dziedzinach,
  • doświadczenie w sektorze akademickim i nieakademickim – zwiększenie możliwości dalszej profesjonalnej kariery,
  • podnoszenie kompetencji,
  • nabycie nowych umiejętności miękkich.

Finansowanie:

Budżet projektu MSCA SE zapewnia pokrycie kosztów w/w działań, poprzez finansowanie oddelegowania pracowników do innych organizacji należących do konsorcjum projektu (przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia i zatrudnienia) oraz kosztów związanych z realizacją wspólnych badań i innowacji, zgodnie z poniższym opisem:

MSCA Staff Exchanges

(kwoty w Euro)

Koszty pracownika    Koszty oddelegowania   2 300/osobomiesiąc

Koszty organizacji wysyłającej pracownika

(dodatek do wynagrodzenia)     dodatek special needs allowance

(jeśli dotyczy)   wg wzoru określonego w Programie Pracy MSCA

Badania, szkolenia, współpraca w konsorcjum   1 300/osobomiesiąc

Zarządzanie i koszty pośrednie    1 000/osobomiesiąc

Realizacja projektu – oddelegowania i mobilność:

Wymiana pracowników finansowana w ramach budżetu projektu odbywa się pomiędzy organizacjami mającymi samodzielną osobowość prawną i obejmuje co najmniej jeden z trzech wymiarów:

• międzysektorowy (akademicki ↔ nieakademicki),
  • międzynarodowy (kraje członkowskie UE i stowarzyszone z HE ↔ Kraje Trzecie),
  • interdyscyplinarny.

Nie są finansowane oddelegowania pomiędzy Krajami Trzecimi ani w obrębie tego samego kraju.

Działania przewidziane w ramach realizacji grantu:

Projekt badawczo – innowacyjny powinien być realizowany przez konsorcjum złożone z minimum 3 organizacji zlokalizowanych w 3 różnych krajach, o kompetencjach wzajemnie się uzupełniających. Okres oddelegowania  pracowników może wynosić od 1 do 12 miesięcy. W skład konsorcjum może wchodzić Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC). Współpraca obejmuje:

• realizację pomysłu badawczego, innowacyjnego
  • nawiązywanie kontaktów (networking)
  • organizację warsztatów, szkoleń, konferencji, w celu wymiany wiedzy
  • podnoszenie kompetencji, umiejętności i opieka naukowa oddelegowanych pracowników.

Jak aplikować?

Składanie wniosków  odbywa się poprzez stronę Komisji Europejskiej Funding and tenders opportunities portal.

Przydatne wskazówki dotyczące aplikowania znajdują się TUTAJ.

Terminy:

MSCA SE 2022

Rozpoczęcie naboru: 06.10.2022

Zakończenie naboru:  08.03.2023 (17.00 czasu brukselskiego)

Zapraszamy do zapoznania się z ulotkąprogramu!